Spec i udrażniacz do rur to dzieło z naszych rąk. Na pewno każdy z nas miał kiedyś problem z zatkanym zlewem. Jest to częsty problem w niejednej kuchni. Rożnego rodzaju złogi jak np. resztki jedzenia, włosy powodują, że z naszego zlewu nieprzyjemnie pachnie. W efekcie woda zaczyna wolniej spływać, aż w ostateczności dochodzi do zapchania rur. Na udrożnienie rur mamy mnóstwo sposobów. Zapobiegnie to przedostawaniu się resztek np. pokarmu do instalacji. Od domowych po chemiczne i mechaniczne. Gdy jednak już nic nie zadziała będziemy zmuszeni wezwać hydraulika i być może wymienić rury.
Spec i udrażniacz do rur – jakie są sposoby na kanalizacje?
Najprościej jest zacząć od udrażniania rur domowymi sposobami. Takich sposobów jest kilka. Pierwszym z nich jest gumowy przepychacz. Jego działanie polega na wytworzeniu ciśnienia, które się tworzy podczas pompowania. Do odpływu wlewamy wodę, przykładamy przepychacz i pompujemy. Zassane w ten sposób powietrze i woda powinny usunąć zator. Jeśli to nie pomoże to możemy spróbować innego sposobu. Kolejnym z nich jest nasypanie do odpływu pół szklanki wody i wlanie pół szklanki octu. Otwór w zlewie przykrywamy i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie należy go przepłukać wodą. Jeśli nie mamy octu i sody to również skuteczny będzie proszek do pieczenia.
Wsypujemy go do otworu, zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 10 minut. Zdarza się jednak, że domowe metody udrażniania rur nie działają. Wtedy warto sięgnąć po profesjonalne środki do udrażniania rur. Na rynku mamy szeroką ofertę takich środków do udrażniana rur.
Jak bezpiecznie wykonać pracę?
Wymaga to jednak ostrożności i umiaru, ponieważ są to silnie żrące środki chemiczne. Mogą powodować oparzenie w kontakcie ze skórą. Dlatego zawsze pamiętajmy o założeniu rękawiczek gumowych. Nie pochylajmy się nigdy nad odpływem, bo środki chemiczne podczas reakcji z gorącą wodą wytwarzają drażniące opary dla gardła i oczu. Po skończonej pracy pamiętajmy o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia. Zbyt duże użycie środka może także spowodować jego skamienienie gdy dotrze do zatoru. Uratować nas może jedynie maszyna ciśnieniowa. Stosując chemiczne udrażniacze do rur takie środki zbyt często możemy uszkodzić rury.
Dodatkowo przyczyniamy się do degradacji środowiska. Wśród chemicznych środków do udrażniania rur mamy granulaty i żele. Poza usuwaniem złogów mają one silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Różnią się one nie tylko formą ale także skutecznością. Środki te zawierają dwie silne substancje: wodorotlenek sodu i podchloryn sodu. Udrażniacz w granulkach jest dużo silniejszy niż w ten w żelu. Granulki zawierają aktywator aluminium dzięki czemu zwiększa swoją intensywność i jest bardzo skuteczny w rozbijaniu dużych zatorów i złogów.
Czy na wszystko jest udrażniacz?
Jego działanie jest jednak krótkotrwałe. Żel jest łagodniejszym środkiem do udrażniania rur ale za to jego działanie jest dłuższe. Żelowa konsystencja sprawia, że lepiej usuwa złogi i osadza się na ściankach rur, dzięki czemu jego działanie jest wydłużone. Jednak gdy i te środki nas zawiodą to będziemy musieli zastosować środki mechaniczne. Można do tego celu użyć specjalnej spirali. Jest to zwinięty drut z ostrą końcówką, zakończony korbą. Drut wprowadza się do odpływu, jednocześnie kręcąc korbą. Gdy drut natrafi na zator, rozbija go, dzięki swojej ostrej końcówce. Jest to dobre rozwiązanie gdy zator powstanie głębiej.
Niedrożnościom odpływu można zapobiec stosując profilaktykę. Najpopularniejszym i najprostszym sposobem jest założenie gęstego sita na odpływ w zlewie lub brodziku. Pamiętajmy także o tym, żeby odpływy regularnie czyścić. Dostępne na rynku udrażniacze rur są dużą pomocą. Wystarczy stosować je raz na tydzień a zapobiegniemy problemów z odpływem.