producent zniczy i wkładów

Producent zniczy i wkładów

Producent zniczy i wkładów zaprasza do współpracy. Zanim na świecie powstała elektryczność, ludzie do oświetlania używali świec. W dzisiejszych czasach świece służą do dekoracji i stworzenia tzw. klimatu. Wykorzystujemy je też do doświetlenia pomieszczeń w razie awarii prądu. Świece w formie znicza wykorzystujemy jako symbol pamięci o bliskich. Co jednak powoduje, że świeca daje światło?…

Producent zniczy i wkładów zaprasza do współpracy. Zanim na świecie powstała elektryczność, ludzie do oświetlania używali świec. W dzisiejszych czasach świece służą do dekoracji i stworzenia tzw. klimatu. Wykorzystujemy je też do doświetlenia pomieszczeń w razie awarii prądu. Świece w formie znicza wykorzystujemy jako symbol pamięci o bliskich.

Co jednak powoduje, że świeca daje światło? Jest to bardzo złożony proces. Jednak najprościej „mówiąc” knot spalając się ogrzewa materiał oświetlający czyli np. naszą parafinę. Gdy knot nasiąknie spalonym naszym materiałem spalającym, wówczas temperatura wzrośnie i dojdzie do rozkładu na produkty gazowe lub odparowanie- w momencie spalania oparów mamy efekt oświetlenia i ciepła.

Producent zniczy i wkładów – jak to powstaje?

Do produkcji zniczy używa się stearyny – jest to mieszanina kwasu palmitynowego i stearynowego pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Można używać także parafiny, która jest pochodną ropy naftowej. Wosk pszczeli bądź sojowy wykorzystujemy do wyrobu rękodzielniczego, ze względu na swoją wysoką cenę. Ważnym elementem znicza jest też knot. Wytwarza się go ze sznurka i nasącza kwasem bornym i fosforowym. Grubość knota powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych. Latem użyjemy cieńszego knota a zimą grubszego knota.
Pierwsze świece zaczęto wytwarzać ok 3000lat p.n.e.. Do ich produkcji stosowano tłuszcz zwierzęcy. W Polsce świece łojowe z knotem z liścia zaczęto wytwarzać w XVI wieku. W XIX wieku zaczęto stosować wosk spermacetowy, pochodzący z oleju głowy kaszalotów. Jednak już w połowie XIX wieku zaczęto wytwarzać świece stearynowe i parafinowe.

Na przestrzeni lat produkcja świec i zniczy bardzo się rozwinęła. Od tradycyjnych metod rękodzielniczych po produkcję na skalę przemysłową. Nadal istnieją firmy rzemieślnicze i małe manufaktury, które wykonują cały proces wytwarzania metodami tradycyjnymi. Najczęściej jednak proces ten odbywa się w specjalnych maszynach odlewniczych. W pierwszym etapie parafinę musimy ogrzać do temperatury 80 stopni Celsjusza. Płynną parafinę wlewamy bezpośrednio do szklanych bądź plastikowych naczyń. Z biegiem lat jakość parafiny jest coraz lepsza, dzięki czemu, znicze mogą palić się dłużej i mniej się kopcą. Warto zwrócić uwagę na kolor parafiny-im bielszy kolor- tym jej jakość jest lepsza. Linie produkcyjne wyposażone są również w zestawy do wykonywania wzorów i aplikacji na zniczach. Ale oczywiście są też firmy, które wykonują takie zdobienia odręcznie.

Szeroki wybór zniczy

Na rynku mamy szeroki wybór zniczy jeśli chodzi o ich rodzaj i cenę. Producent zniczy i wkładów Sas Białystok wyróżna dwa rodzaje zniczy: zalewane i z wymiennymi wkładami. Zalewane, czyli parafina jest wlewana bezpośrednio do znicza. Znicze mogą być: plastikowe, szklane, ceramiczne, solarne, elektryczne, witrażowe. Jak widać wybór jest ogromny. Wszystko zależy od tego ile chcemy wydać.

Wkłady do zniczy są coraz bardziej popularne. Wkład jest symbolicznym elementem znicza. Jest to świetna alternatywa dzięki której nie musimy kupować nowej obudowy znicza, tylko same wkłady. Wkład przede wszystkim musi pasować do obudowy znicza i gwarantować długie spalanie się. Zanim zdecydujemy się na kupno wkładu do znicza, to musimy zmierzyć średnicę i wysokość obudowy. Taki prawidłowy dobór wkładu gwarantuje nam stabilność osadzenia go w obudowie i dłuższy czas spalania. W okresie letnim warto stosować wkłady o mniejszej średnicy, dzięki czemu unikniemy nadmiernemu topieniu masy i zatopieniu knota.

Wkłady do zniczy różnią się od siebie składem, wielkością, czasem palenia, jakością i oczywiście ceną. Te olejowe będą droższe. Możemy wyróżnić wkłady olejowe i parafinowe. Dodajmy, że olejowe są mieszaniną parafiny i olejów(palmowego), dzięki czemu spalanie jest dłuższe. Sprawdzają się one świetnie w okresie jesienno-zimowym, gdyż niskie temperatury sprzyjają dłuższemu paleniu się znicza. Wkłady parafinowe należą do najpopularniejszych, ponieważ koszt ich produkcji jest niski. Jeśli chodzi o skład to pali się dobrze i latem i zimą. Jeszcze inną ciekawą opcją są wypraski do zniczy. Produkcja wyprasek jest wykonana w innej technologii niż wkłady parafinowe czy olejowe. Wypraska jest wykonana ze specjalnego granulatu, który jest ubijany pod wysokim ciśnieniem. Następnie za pomocą maszyny jest wtłaczana do tub.

Jak to było dawniej?

Skąd się wzięła tradycja przynoszenia zniczy na grób i co ma symbolizować? Historia palenia zniczy wywodzi się z czasów pogańskich a dokładniej tradycji Dziadów. W noc Zaduszek dusze zmarłych przenikały do świata żywych. Na cmentarzach i obejściach nie palono zniczy tak jak dzisiaj tylko duże ogniska, które miały ułatwić zbłąkanym duszom drogę. Ogień stanowił dla dusz oczyszczenie dla żywych stanowił ochronę przed złymi mocami. Do końca XIX wieku podczas tego święta przygotowywano liczne potrawy, które ustawiono na stole i otwierano drzwi. Tak aby zmarli mogli się posilić.

Chociaż na przestrzeni wieków tradycje związane ze Świętem zmarłym się zmieniły, to zwyczaj palenia zniczy na grobach pozostał. Stanowi to symbol pamięci o bliskich.